Kabelové topné systémy: specialista na vytápění - (100% regulace, 100% účinnost)

Zázračné topné fólie nebo jen past na nevědomé zákazníky?

Zázračné topné fólie nebo jen past na nevědomé zákazníky?

Často od zákazníků slyšíme: Máme nabídku na elektrické podlahové topení formou nejlepších topných fólií, kde se uvádí, že vyšší pořizovací cena oproti jiným topným systémům je proto, že tyto fólie jsou zcela jedinečné, úspora el.energie oproti všem systémům je mnohem nižší a tím pádem se počáteční investice rychle vrátí. Navíc jsou tyto fólie bezporuchové a i kdyby jste do podlahy zatloukal hřebík, tak se nic nestane (copak to někdo v praxi dělá ?), zatímco, když se přeruší topný kabel, tak vám netopí celá místnost. Nebo, že topné fólie jsou moderní technologie (budoucnosti), zatímco topné kabely 20 let stará technologie.

Tak si to vezmeme popořadě

1) Pořizovací cena dodávky a montáže elektrického podlahového topení na plochu 120m2

  • odporové topné kabely + kvalitní dotyková regulace evropského výrobce do každé místnosti: 80.000,-Kč

  • topné folie vč.přílušenství, s regulací do každé místnosti:  80.000 - 200.000,-Kč (dle dodavatele)

Rozdíl v pořizovací ceně u 120m2 domu může být až 120.tis. Kč.
Předmětem porovnání je dodávka a montáž elektrického podlahového topení pro novostavbu:
RD o vytápěné podlahové ploše 120m2, tepelné ztrátě 5 kW.
Skladba podlahy: EPS 150S tl. 150mm+anhydritový litý potěr Anhyfast20 tl. 50mm
Systémy lze samozřejmě ovládat centrálně/dálkově-WiFi nebo po sběrnici "chytrý dům".
Tady je pak cenový rozdíl ještě vyšší.

2) Provozní náklady

U dnešních domů, postavenými technologiemi, kdy je kladen důraz na malou spotřebu energií, je potřeba tepla 40-50kWh/2m/rok. U domu se 120m2 užitné plochy, pak provozní náklady činí 5-6 MWh/rok. Při dnešní ceně el. energie 1,90,-Kč/kWh (nízký tarif při sazbě D57) je to cca 9.500,-Kč / 11.000,- Kč/ročně. Pokud někdo tvrdí, že jeho elektrický topný systém bude mít spotřebu třetinovou, tak nezná základní fyzikální zákony, zákony uchování energie, které platí pro všechny, tedy i pro tyto "odborné" prodejce. Jak je uvedeno na začátku, na lidské nevědomosti nebo touze po budoucí úspoře se vydělává nejlépe a pokud je to podloženo dobrým PR a obchodními schopnostmi obchodníka, pak je zákazník toužící po budoucí úspoře lehce lapen.

Zajímavé je taky porovnávání topných fólií a odporových topných kabelů, kdy do porovnávání dávají tito
prodejci topných fólií záměrně topné rohože-tenkovrstvý systém ukládaný těsně pod keramickou dlažbu
(používá se většinou jen při rekonstrukcích nebo v koupelnách jako doplňkový zdroj pro přechodné období).
Prodejci topných fólií pak argumentují, že jejích topné fólie celoplošně nahřívají, zatímco odporové topné kabely mají vysokou teplotu jen v jejich těsné blízkosti, pár cm vedle má již podlaha nižší teplotu.
Další z neodborných a neprofesionálních tvrzení. Jsou-li topné kabely uloženy v krycí vrstvě 40-60mm anhydritového/cementového nebo betonového potěru,tak dodaná energie se roznáší rovnoměrně a odvádí právě do této hmoty a celoplošně se pak předává přes podlahovou krytinu do prostoru.
Máme více než 2.000 termosnímků vytápěných podlah a na ani jednom z nich nejsou tyto mystifikace.
Nebo argument, že odporové topné kabely v podlaze hoří. Lži a hloupost prodejců. Možná někdy na nějaké stavbě viděli nesprávně položené podlahové topení na Alu folii, ta při styku s anhydritovým potěrem vyvolá chemickou reakci proto se musí používat reflexní PETZ fólie, které mají na Alu vrstvě další vrstvu PETZ, která zabraňuje právě styku anhydritového potěru/cementu s Alu. To ale všichni dobří a zkušení dodavatelé elektrických podlahových systémů vědí léta. To ja jako by jste si omylem do svého benzinového auta načerpali naftu. Ano, stát se to "nechtěně" může, ale neznamená to, že vaše benzinové auto tím, že pak nejede je špatné, že ano.Úsměvné je pak, že někteří prodejci topných fólií nabízejí i topné kabely a to i přes to, že je tak haní. O jaké kabely, jakého výrobce se jedná, to se nedozvíte, protože stejně jako fólie pocházejí i topné kabely někde z Asie.

3) Montáž – její složitost a provedení topných fólií

Každý zákazník by měl být přítomen u montáže, aby pak viděl "náročnost " jejich pokládky, napojení fólii, jejich pospojení, aby vůbec splnili normu (jsou dvouvodičové bez ochranného opletení), proto v koupelnách topnou fólií instalují na kovovou mřížku a spojení provádí zemnícím vodičem a butylové pásky. Co ale ostatní místnosti v domě? Co bezpočnost? Proč nedávají kovovou mřížku celoplošně, ale jen překrývají napojení u fólií? Jak dlouho tento spoj vydrží (zejména v litých podlahách) nemusíme ani hádat a obrovský nástup problémů u jejich zákazníků,  kde vypadávají proudové chrániče, kde fólie probíjejí vlivem kapacitního přenosu, je alarmující. Samotné napojování pásů fóilí, kdy se jednotlivé pásy topných fólií napojují na studené konce-připojovací vodiče  je pak dalším ze zásadních vlivů na životnost topení. Všimnněte si, že firmy nabízející topné fólie, vám tyto většinou neprodají jako materiál, ale nutí vás výhradně na dodávku včetně jejich montáže - montáž vám nemůže provést váš ověřený a důvěryhodný elektrikář nebo si ji nemůžete provést svépomocí. Hádejte proč? Když už vám materiál prodají, upozorní vás jen na nutnost kvality provedení spojů a to je to nejzásadnější. Stačí malá chyba při izolování konektorů a následné problémy budou vaší noční můrou.

Cena za pokládku fólií je kapitola sama o sobě. Pokud vám nevadí, že platíte v přepočtu více než 4.000,-Kč za hodinu práce (průměrná cena montáže u domu 120m2 je 20.000 -24.000,-Kč,  i průměrně manuálně zdatný "kutil"  zvládne rozložení fólié a položení separační PE fólie na této ploše za 3-4 hod. Nic odborného, nic složitého. Jediná "odborná" a zcela zásadní práce u této montáže, je provedení napojení fólií na připojovací vodiče. A právě toto ovlivní celou životnost podlahového topení, viz. výše. Před léty, když byl boom topných fólií, se tyto ukládaly tzv.suchým systémem, mezi kročejovou izolaci a lamimo podlahu. Když došlo k poruše, rozebrala se lamino podlaha, vyměnil netopný pás fólie nebo se opravily napojovací konektory  a podlaha se opět složila. Nyní dodavatelé fólií tyto pokládají do anhydritových, cementových / betonových litých potěrů a tady narůstají problémy. Vlhkost / uložení / napojení má zásadní vliv na funkčnost / životnost. Zákazníků, kterým topné fólie probíjejí, vyhazují proudové chrániče je rok co rok více. Někteří prodejci mají aspoň snahu problémy vyřešit pomocí oddělovacích traf (neúčinné), jiní (většina) problémy vůbec neřeší, protože to neumí / nemají zájem ?.
Vrátíme se k prezentaci hřebíku zapíchnutého do podlahy. Znáte někoho, kdo v novostavbě svého domu bude zatloukat hřebíky do podlahy? Mnohem pravděpodobnější je přerušení elektrického obvodu / spoje mezi topným prvkem a přívodním kabelem a je pak úplně jedno, jestli je to u odporového topného kabelu nebo topné folie.

4) Servis a odbornost

Zkuste poptat odborníky nabízející tyto topné fólie o pomoc a vyhledání poruchy na jejich topné fólií uložené v 5 cm betonové (anhydritové) podlaze. V lepším případě vám odpoví: Naštěstí tady máme celkem 10 pásů a když jeden netopí, tak se nic neděje, zatímco kdyby jste měli odporový kabel, tak vám netopí celý okruh. Tito prodejci by si měli uvědomit, že jsou tady i jiní, kteří umí najít případnou poruchu na elektrickém vytápění přesností na cm2 a během krátké doby provést opravu. Jenže toto už není tak vhodné pro PR, že ano? Ale co topná fólie, která vám bude vlivem kapacitního přenosu probíjet, která vám bude neustále vyhazovat proudový chránič? Elektrické podlahové topení je topení, které při případné poruše jen tak lehce nevyměníte jako třeba radiátor. Většina závad se projeví až po letech provozu a starostí s tím spojené, pak u těchto zákazníků v drtivé většině končí tak, že namísto nefunkčního drahého topení si budete pořizovat elektrický přímotop nebo jiný zdroj tepla.

5) Shrnutí

Topná fólie je předražený elektrický topný systém, který se na asijských e-shopech (wish.com, aliexpres.com, aj.) prodává za 100-150,Kč/m2, při nákupech větších objemů je prodejní cena pod 100,-Kč /m2 a tady jej někteří prodejci nazývají nejlepším topným systémem a řeknou si o 500-1250,-Kč/m2. Většina těchto prodejců ani nemá oficiální ceníky, aby jste mohli ceny porovnat. Vše řeší přes individuální poptávky a zpracování cenové nabídky na míru. Samotné napojení topných fólii je problémem a má zásadní vliv na životnost, budoucí poruchy a následné starosti. Bezpečnost topných fólií je kapitolou sama o sobě. Provozní náklady jsou stejné jako u všech podobných elektrických topných systémů, viz. fyzikální zákony. Regulace - opět za pár set Kč z Asie, deklarovaná jako top produkt za ceny mnohonásobně vyšší, absence češtiny v menu termostatu zcela běžná.

6) Závěr

Podlahové topení by mělo sloužit po celou dobu životnosti stavby, jestliže některý z výrobců odporových topných kabelů dává doživotní záruku, pak to znamená, že jeho výrobky jsou odzkoušeny po mnoha desetiletí a instalovány v tisících domech. Je pak úsměvné, když vám dodavatel topení (topných fólií), který má zkušenosti sotva pár let naslibuje mnohaleté záruky. I kdyby byly provozní náklady na vytápění zázračnými folie o 1/3 levnější, což není a nemůže být (fyzikální zákony), pak návratnost počáteční investice je za 20-25 let (za předpokladu žádných servisních nákladů po celou dobu provozu).  Není lepší ušetřené peníze použít na něco jiného než  sponzorovat dodavatele fólií, který vám prodá m2 folie za 10x vyšší cenu než jaká je jejich skutečná hodnota a montáž (položení fólií) vám prodá za 4.000,-Kč / hod ? Reálná cena za dodávku a položení topných fólií na plochu 120m2 včetně jími nabízené regulace je včetně přiměřeného zisku max. 50 tis. Kč včetně DPH. A to nejdůležitější - bezpečnost ! To by vás mělo zajímat v první řadě. Zkuste se poptat kvalifikovaných odborníků, revizních techniků, jak by mělo být el.podlahového topení pospojené, jestli stačí nějaká malá kovová mřížka na jednom páse fólie nebo by mělo být celoplošné, co je to kapacitní přenos, atd. .

 

folie_čína-asia