Často slyšíme názory různých "odborníků", jak jsou systémy podlahového topení pomocí odporových topných kabelů neefektivní oproti např. topným fóliím apod. Názory, že topné kabely nerovnoměrně vytápějí, že mezi roztečemi topných kabelů jsou skokově rozdílné teploty apod. Není nic jednoduššího než si toto ověřit v praxi.
TEST: Elektrické podlahové topení: odporové topné kabely v-systém elektro uloženy na EPS100S tl.120mm + reflexní PETZ fólie + anhydritový litý potěr Anhyfast20 tl.50mm + lamino plovoucí podlaha tl.8mm (tepelný odpor 0,15 m2K/W). Termostat sepnul v 9.00 hod, při startu je naměřená povrchová teplota podlahy +20,5st.C., v 10.20 hod jsme naměřili špičkovou termokamerou FLUKE E8 povrchovou teplotu lamino podlahy 25,9 st.C a dokonalé rozložení teploty v celé ploše místnosti (viz. termosnímek).
Všimněte si detailu konferenčního stolku, kdy za tak krátký čas se ohřál o cca 2st.C, zatímco podlaha se rovnoměrně a celoplošně nahřála na komfortních 26st. C behem necelých 90-ti munut.
Závěr: topné kabely nahřívají krycí vrstvu anhydritového potěru, kdy se tato celoplošně nahřeje bez jakýchkoliv studených míst. Je jen mystifikací různých prodejců, kteří tvrdí, že jejich systémy jsou "lepší" a haní jiné topné systémy násobně levnější, jen proto, aby prodali svůj předražený topný systém. Často zaměňují topné rohože, které jsou uloženy v tenké krycí vrstvě elastického lepidla těsně pod keramickou dlažbu, za topné kabely uloženy ve 40-60mm krycí vrstvě (anhydrit/cementový litý potěr/betonový potěr). Je to míchání hrušek s jablky.
V dalším testu si změříme rychlost přenosu tepla a rovnoměrné-celoplošné rozložení teplot u tenkovrstvých topných systémů (topné rohože, topné fólie různých výrobců).