Kabelové topné systémy: specialista na vytápění - (100% regulace, 100% účinnost)

Proč používat PETZ fólie namísto běžné PE fólie (igelitu)

Proč používat PETZ fólie namísto běžné PE fólie (igelitu)

Změřili jsme na rozdíl přenosu tepla u elektrického podlahového topení položeného na PETZ fóliích a PE fólii (igelitu). Cílem testu bylo zjistit rozdíl v přenosu a rychlosti tepla směrem do krytiny při krátkodobém zátopu, přerušovanéím topení, které se používá zejména v přechodném období (jaro/podzim) nebo zejména v koupelnách. U elektrického podlahového topení - topné kabely uloženy v anhydritovém/cementovém litém potěru se teplo předává vedením. nikoliv odrazem. Běžná reflexní fólie nemůže sloužit jako řešení za chybějící tepelnou izolaci nebo pro zvýšení účinnosti topení.

Po dohodě s investorem jsme u montáže elektrického podlahového topení v novostavbě RD, položili ve všech místnostech kromě pokoje pro hosty topné kabely na PETZ, v pokoji pro hosty pak na běžný igelit (PE fólii).

POZOR - na trhu je spousta různých reflexních fólií s přívlastkem vhodná pro podlahové topení. Pro naše testování jsme použili třívrstvou laminovanou folií s PETZ tl. 2mm, extra silnou, kterou výhradně používáme. PETZ fólie - pěnový polyetylénový pás s vrstvou reflexní PETZ fólie (polyetylénová fólie s napařenou vrstvou hliníku, zesílená polyesterovou nebo polypropylenovou mřížkou) tl.2mm, vrstvy 35 mic. a objemové hmostnosti  22-32 kg/m3,

Na prodejně pak máme i rúzné reflexní fólie, většinou max 20mic o  jejž schopnostech přenášet nebo odrážet teplo si myslíme své a pochybujeme o jejích přínosech a rozdílu oproti běžné PE folií (igelitu). Jedinou jejich výhodou oproti PE fólii je rastr pro snadnější montáž.

Dětský pokoj (1.08): celková plocha místnosti: 11,8m2, vytápěná plocha po odpočtu zařizovacích předmětů: 9m2, tepelná ztráta místnosti: 520W, instalovaný výkon na m2 celkové plochy: 60W/m2, instalovaný výkon na m2 vyhřívané plochy: 78W

Pokoj pro hosty (1.10): celková plocha místnosti: 11,6m2, vytápěná plocha po odpočtu zařizovacích předmětů: 9m2, tepelná ztráta místnosti: 515W, instalovaný výkon na m2 celkové plochy: 60W/m2, instalovaný výkon na m2 vyhřívané plochy: 78W

Obě místnosti jsou vnitřní, tzn. nemají obvodovou venkovní stěnu, obě mají vedle sebe vytápěné místnosti na 21.stC., obě jsou orientovány na JV. Skladba podlahy je stejná: EPS100S tl.140mm+anhydritový litý potěr Anhyfast20 tl.50mm. Podlahová krytina: lepený vinyl, tepelný odpor 0,15 m2.K/W.

Na termostatech byly aktivovány pouze podlahové čidla. Naměřené hodnoty při startu: podlahový senzor (NTC): +18,5 st.C, termokamera FLIR E8: teplota na vinylu: +19,6 st.C.

Na termostech shodně nastavená komfortní teplota podlahy: +28st.C. Relé sepnuty...

Měření proběhlo celkem 3x v několika dnech pro maximální přesnost, tzn. 3x byla podlaha nahřáta na 28st. a poté se nechala vychladnout na 20-21st.C.

Dle obsáhlé fotodokumentace, viz. soubor Přenos tepla_petz_PE je zcela evidentní rozdíl v rychlosti přenosu tepla do krytiny o 22% !!!

V praxi to znamená, že zákazníci mající topení položené na obyčejném igelitu (PE fólii) nebo tenké reflexní fólií, čekají delší dobu na požadovanou teplotu podlahy než-li zákazníci mající topení položené na PETZ fóliích. Zejména v přechodném období (jaro-podzim), kdy netopíme, ale jen nárazově nahříváme podlahy např. v kuchyni, koupelně apod.  Vezmeme-li v úvahu nepatrný rozdíl v řádech stokorun při pořizovací ceně PETZ/PE v přepočtu na m2, pak úspora za igelit je velmi nešťastným řešením (topení máme na celý život, 2x ročně na jaře a na podzim potřebujeme zvyšovat teplotu v podlaze na krátkou dobu). A to nemluvíme o vypáelení topného kabelu, pokud je instalován na obyčejném igelitu (PE fólie), který slouží jen k separaci EPS/krycí vrstvy. Pokud se  PE fólie (igelit) degraduje, což není nic neobvyklého, pak se topný kabel dostane do přímého kontaktu s tepelnou izolací (polystyrénem) a  ve vzduchové mezeře dojde k jeho vypálení.

  • lepší přenos tepla v ploše při krátkodobém-přerušovaném vytápění
  • brání tepelnému zatěžování polystyrénových desek umístěnými ve skladbě podlahy
  • oproti PE fólie (igelitu) nehrozí propálení-degradaci separační fólie

PETZ fólie nenahrazuje tepelnou izolaci ani nezvyšuje účinnost podlahového topení !

a9